Rady a návody

Je určitě spousta rádek s radami o věcech do outdooru, namátkou třeba od Howadoora, nebo Svět outdooru a pár dalších. Já se tu rozepíši o věcech, o kterých se moc nepíše a přitom by se mohly leckomu hodit.

1) Úprava předního nosiče od SA na odpruženou vidlici

Úprava nosiče je popsaná zde. Už to nebudu přesouvat sem, jen napíšu pár detailů. Upevnění silonovými objímkami je dost pevné a naprosto dostačuje na doporučenou nosnost nosiče (10 kg). Nosič byl řádně otestován na cestě do Alp a zpět(1600 km), v každé brašně bylo po 5 kg zátěže a kolo se chovalo stále stabilně, nosič nevykazoval žádné kroucení nebo deformace. Řekl bych, že docela povedená úprava.


2) Přepouštěcí ventil pro plnění kartuší Var nebo Coleman

Nejdříve musím podotknout, že výrobce nedoporučuje kartuše znovu plnit a tedy pokud si uděláte tento přepoušťák, tak já osobně nenesu žádnou zodpovědnost za vaše potenciální výbuchy, požáry nebo jiné nehody. To jen tak pro začátek, aby bylo jasno :o)
A teď k samotné výrobě. První věc, která je potřeba je ventil pro bombu Meva, který se používá pro plotýnkové vařiče s hadičkou. Dá se koupit v každém železářství a stojí kolem 150 Kč. Druhá věc je kousek mosazi a mít k dispozici soustruh, nebo si tento díl nechat od někoho udělat. Jedná se o trubičku ze zmíněné mosazi, přes kterou se funí plyn do kartuše. Všechny důležité rozměry jsou na obrázku.

Mosazná trubička.

Bez této trubičky se neobejdete. Zručný soustružník vám to udělá za chvilku a myslím, že to nebude ani moc stát. Opatrnost na vrtání příčné dírky, lepší je udělat jehlovým pilníkem malou plošku a teprve potom vrtat. Když máme trubičku udělanou a zahlazenou smirkovým papírem, přichází druhá fáze.

Trubička by měla jít pohodlně zasunout do vnitřní části ventilu na straně, kde se z vnějšku navléká hadička. Lépe asi vše osvětlí obrázek, na kterém jsem ještě pro názornost nakreslil, jak vypadá samotěsnící ventil kartuše i s rozměry.

Spojení ventilu s trubičkou.

Trubičku máme tedy ve ventilu a je potřeba to pevně spojit. Já to zkusil s měkkým trubičkovým cínem, 100W trafopájkou a povedlo se. Ale chce to mosaz očistit kyselinou a teprve potom letovat, lépe potom chytá cín. Pokud je i toto hotovo, zbývá na trubičku nasadit těsnící gumu. Já použil měkčí o tlouštce 6 mm. Na následujícím obrázku je komplet hotový přepoušťák.

Kompletní přepoušťák.

Nyní se našroubuje přepoušťák na bombu Meva, bomba se otočí ventilem dolů a trubička se vsune do ventilu kartuše a necháme velkou bombu dosednout svou vahou na kartuši. Pokud je vše správně udělané, tak nikde nic neutíká. Otevřeme ventil a slyšíme, jak teče plyn do kartuše. Chce to nejdříve před plněním zvážit prázdnou kartuši a během plnění kontrolovat čistou hmotnost plynu. Většinou musím dát kartuši podchladit, abych do ni nacpal správné množství plynu. Jak začne kartuše na některých místech rezivět, tak ji nemilosrdně vyhazuji. Většinou plním 4x-5x, potom už bývá z cest oťukaná a na spojích orezlá. Tož asi tak vše o plnění.
P.S. Plánek trubičky jsem dostal od jednoho člověka z konference Montana, jen si teď už nevzpomínám, kdo to byl, ale tímto mu děkuji. Já jsem jen upravil rozměry vhodné pro Var a trošku přeměřil tyto kartuše.


3) Úprava čelovky pro LED modul Luxeon

Možná jste slyšeli o LED modulu, který svítí skoro jako halogenová žárovka. Já jsem asi před půl rokem dával tento modul kamarádovi do světla na kolo a více jsem se o něj nějak nezajímal. V čelovce jsem měl v patici zaletované 3 LED diody a na vaření a chůzi to bohatě stačilo. Jenže jedna LEDka přestala svítit, a tak jsem si řekl, že to překuchám a dám tam Luxeon. Tento modul prodává například GES a stojí kolem 500 Kč. Úpravu jsem provedl do čelovky 112X od Jinoli. Zde je schéma zapojení, asi nejjednodušší varianta, sice s trochou tepelné ztráty na tranzistoru, ale zase to jsou jen dvě součástky.

Schéma zapojení.

Nejprve jsem odšrouboval destičku a odletoval objímku na žárovku. Vznikne tím docela dost místa, takže se mi tam vešel tranzistor i s malým chladičem. Celé jsem to přikápl tmelem, aby to tam necestovalo a bokem jsem si vyvedl nahoru odpor a dva drátky, jeden od kolektoru a druhý od (+). Na vrchní destičku jsem dvěma šroubky chytl modul a ještě pod něj dal pro jistotu kousek hliníkového plechu, kvůli lepšímu rozložení tepla, které jde od modulu. Dále jsem musel seříznout parabolu, aby se tam modul vůbec vešel. Pro představu budou asi lepší obrázky, jak jsem to spáchal.

Hotová čelovka s Luxeonem.

Seřízlá parabola.

Vnitřek čelovky (trochu mi orezly šroubky).[ Na úvodní stránku ]   Horal Fanda - aktualizováno 17.12. 2004